Népesedési kilátásaink
«Megmaradásunk egyik feltétele, hogy a magyar népesség számbeli csökkenését (ami Kelet-Európa minden társadalmát jellemzi) mérsékeljük. Az utóbbi években több olyan fejleményre derült fény, ami pozitív irányba mutat. A legfontosabb az, hogy a magyar családok körében a gyermekvállalási kedv ismét magasabb, mint a többségieknél. Míg a román értelmiségi és középosztálybeli családok általában egy gyermeket vállalnak, a hasonló helyzetű magyar családok esetében van egy számottevő réteg, amely három vagy több gyermeket vállal. Örvendetes az is, hogy a kilencvenes évekhez viszonyítva az elvándorlás is jelentősen mérséklődött. Mára a magyar nemzetiségűek a romániai elvándorlók és külföldi vendégmunkások áradatában egyértelműen alulreprezentáltak. Az RMDSZ számára fontos célkitűzés, hogy a gyermekvállalást elősegítse és a magyarlakta területekről történő kivándorlást mérsékelje. Az első cél elsősorban a családtámogatást érintő országos törvénykezésen, a második a gazdaságfejlesztésen keresztül érhető el, de mindkettőben szerepük van magyar önkormányzatoknak is. Székelyföldön egyes régiók demográfiai jövőképét nagymértékben befolyásolja, hogy a magyarsághoz kapcsolódó romákat sikerül-e a magyar intézményrendszeren keresztül integrálni. Ezzel a kihívással számolnunk kell és a legrövidebb időn belül egy alapos stratégia mentén el kell kezdenünk cselekedni.
A népesedési folyamatok iránti érdeklődést növeli a 2011 októberében sorra kerülő népszámlálás. Az RMDSZ feladata, hogy egy jó hangulatú kampánnyal arra biztassa az embereket, hogy vállalják identitásukat, vállalják magyarságukat.
Az erdélyi magyar közösség 93 éve a román nemzetállami téren belül kisebbségként él, ami egyben azzal is jár, hogy létezik egy nyomás, ami a többségi identitás irányába tolja az embereket. A kérdés, hogy a magyar elitnek, illetve az Erdélyi Magyar Társadalomnak van-e ereje, hogy ezt a nyomást legalább részben ellensúlyozza, hogy minél több ember számára vonzóvá tegye a magyarsághoz való tartozást.»
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu